Slovenija še pred tekmo z Norveško že v polfinalu EP

slovenska rokometna reprezentanca
1/14
Epa Slovenija - Norveška
Slovenska rokometna reprezentanca se bo na evropskem prvenstvu potegovala za odličja.

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v zadnjem krogu drugega dela evropskega prvenstva na Norveškem in Švedskem ter v Avstriji v Malmöju izgubila proti Norveški s 30:33 (13:14) in osvojila drugo mesto v skupini II.

V polfinalu se bo pomerila s Španijo, drugi polfinalni par je Hrvaška - Norveška.

Slovenija je imela uvrstitev v polfinale zagotovoljeno še pred začetkom tekme z Norveško. Napredovanje med štiri najboljše ji je omogočila zmaga Portugalske nad Madžarsko s 34:26 (16:14).

Sloveniji bi za preboj med najboljše štiri ekipe zadostoval že remi ali zmaga nad Norveško, v skrajnem primeru pa tudi poraz, če bi Portugalska premagala ali igrala neodločeno z Madžarsko. Naši vzhodni sosedi so za preboj v polfinale potrebovali zmago, obenem pa bi morali Slovenci izgubiti z Norvežani.

Iz prve skupine sta v polfinale napredovali reprezentanci Španije in Hrvaške, ki sta se na tekmi zadnjega kroga razšli brez zmagovalca (22:22). Zaradi boljše gol razlike je prvo mesto osvojila Španija.

Slovenija je doslej najboljšo uvrstitev na EP dosegla 2004, ko je na domačih tleh osvojila srebrno kolajno.

Vranješ je za tekmo z Norvežani, ki je odločala o prvem mestu v skupini I, posledično pa tudi o polfinalnem nasprotniku, prevetril zasedbo in priložnost ponudil igralcem, ki se doslej niso preveč naigrali. Prvič na tem prvenstvu je tekmo v vratih začel vratar Urh Kastelic, na krilih Darko Cingesar in Mario Šoštarič, na zunanjih položajih pa Nejc Cehte, Miha Zarabec in Nik Henigman ter krožni napadalec Igor Žabič.

Najbolj obremenjeni igralci, kot so Jure Dolenec, Blaž Blagotinšek, Borut Mačkovšek, Blaž Janc, Klemen Ferlin in Dean Bombač so počivali, svoje soigralce pa neprestano glasno spodbujali.

Po zapravljenih uvodnih napadih na obeh straneh je sklepno dejanje drugega dela odprl Igor Žabič, Norvežani pa so odgovorili z dvema hitrima zadetkoma. Po zapravljeni najstrožji kazni Maria Šoštariča je bil na drugi strani s sedmih metrov natančen Magnus Joendal, ki je  prednost povišal na štiri gole (7:3).

Slovenci so uspeli prepoloviti razliko (8:6), po seriji napak pa so Norvežani spet pobegnili na +4 (10:6), zato je Vranješ zahteval minuto odmora. Postave ni spreminjal.

slovenska rokometna reprezentanca | Avtor: Epa Slovenija - Norveška Epa
Slovenci so se z delnim izidom 3:0 približali na gol razlike (10:9), po  izgubljeni žogi Norvežanov pa so imeli celo priložnost za drugo izenačenje na srečanju, a je niso izkoristili. Norveško "krizo" je prekinil William Aar (11:9), po šesti napaki slovenskih rokometašev v napadu pa je na tri gole spet povišal Sander Overjordet (12:9).

Zarabec bi minuto pred iztekom polčasa lahko izenačil s sedmih metrov, a je žogo vrgel naravnost v norveškega vratarja, kateremu se je tudi takoj opravičil. Eivind Tangen je zadel za 14:12, znižal pa je Šoštarič (14:13). Darko Cingesar je tri sekunde pred koncem ukradel žogo, v dvoboju ena na ena pa je bil uspešnejši Espen Christensen.

Pri Slovencih sta bila v prvem polčasu najučinkovitejša Nejc Cehte in Miha Zarabec (oba po tri gole). Pri Norvežanih je štiri gole prispeval Kevin Maageroe Gulliksen.

ljubomir vranješ | Avtor: Epa Epa

Drugi polčas sta uspešno odprla Blaž Blagotinšek in Cehte, vendar Norvežani niso zaostajali in uspešno zadrževali minimalno prednost. Z mojstrovino Cehteta, ki je žogo pobral v zraku in zatresel norveško mrežo, so Slovenci znižali na 18:19, trenutek slavja pa so Norvežani takoj kaznovali s hitrim zadetkom Aara (20:18)

S šestim golom nezgrešljivega Gulliksena (6/6) je razlika spet narasla na tri (21:18). Norvežani so nato izkoristili nezbranost v slovenskem napadu in se odlepili na pet (24:19).

Tempo igre je v primerjavi s prvim polčasom precej narasel. Slovence je teplo katastrofalno izvajanje sedemmetrovk, od petih poskusov so zadeli le enega. Mačkovšek je ta odstotek še poslabšal (1/6), Norvežani pa so medtem pobegnili na šest golov (29:23).

Christensena je s sedmih metrov vendarle premagal Igor Žabič (2/7), Tilen Kodrin in Rok Ovniček pa sta razliko stopila na dva gola (29:27). Sledil je takojšen odgovor Tangena, odzval se je Ovniček, ki je ob zadetku izsilil še izključitev Aara.

Norvežani so strnili vrste in povedli z 31:29, sledila pa je izključitev Nika Henigmana, kar je pomenilo, da bo Slovenija tekmo dokončala z igralcem manj. Tom Kare Nikolaisen je manj kot pol minute pred koncem zadel za 33:30, izid pa se nato ni več spremenil.

Gulliksen se je ustavil pri sedmih golih, po pet sta jih prispevala Overjordet in Tangen. Pri Slovencih sta po pet golov dosegla Cehte in Kodrin, po štiri Horžen in Žabič, po tri pa Zarabec, Šoštarič in Ovniček.