Slovenija gre v Stockholm, sreda za polfinale!

EP v rokometu SLO POR
1/11
Epa
Slovenski rokometaši so se po prvem porazu na evropskem prvenstvu soočili s presenetljivimi Portugalci in z odliko opravili popravni izpit.

Z zmago (24:29) proti Portugalski si je Slovenija zagotovila pot v Stockholm, kjer jo čaka najmanj tekma za peto mesto in s tem podaljšano upanje po olimpijskih igrah. Na stežaj pa so se odprla tudi vrata v polfinale.

Portugalci so na letošnjem prvenstvu v predtekmovanju že presenetili Francoze, v drugem delu pa ponižali domačine Švede, tokrat niso našli recepta za uspeh.

Po zmagah proti Poljski, Švedski, Švici in Islandiji so varovanci Ljubomirja Vranješa v nedeljo proti Madžarom doživeli prvi poraz, po današnjem srečanju s Portugalsko pa jih v sredo čaka še obračun z Norveško.

V torek je Švedska ugnala Madžarsko (24:18) in Sloveniji na široko odprla vrata v polfinale, Norveška pa se je po zmagi na Islandijo (31:28) že razveselila preboja med četverico.

ŠVE MAD EP v rokometu EP v rokometu Šport Norveška med četverico, Slovenija potrebuje le še točko!

Začetek srečanja je bil izenačen, prvih šest golov sta si ekipi razdelili. Igri Slovencev je spet dirigiral Dean Bombač, pri Portugalcih pa je blestel visoki vratar Alfredo Quintana, ki je hitro zbral štiri obrambe. Ekipa s Pirenejskega polotoka pa je veliko grešila v napadu.

Moštvi sta ostajali skupaj, po Bombaču pa je drugo slovensko sedemmetrovko zapravil Jure Dolenec in v 12. minuti so Portugalci prvič povedli s 6:5. V 18. minuti so Portugalci, kljub igralcu manj, povedli za dva gola - 10:8. Dobro so prekinjali slovenske napade in Vranješ je bil kmalu prisiljen vzeti minuto odmora. Po njej je dva protinapada sam priboril in efektno izvedel Blaž Janc ter izenačil na 11:11.

Slovenija je le našla zanesljivega izvajalca najstrožjih kazni v Mihu Zarabcu in spet prešla v rahlo prednost, nato pa z dvema igralcema manj po golu Bombača povedla z 12:14. A še pred polčasom je prišlo do preobrata in na glavni odmor so Portugalci odšli s prednostjo 15:14.

Tudi drugi polčas se je začel v sila izenačenem tempu, Slovence pa je še naprej frustriral odlični Qunitana. Vratar Porta je ubranil tudi nekaj stoodstotnih priložnosti. V 43. minuti je bil rezultat še enkrat več poravnan - 20:20.

Sredi nadaljevanja je Slovenija povedla z 21:23 in imela igralca več. Po golu Boruta Mačkovška se je prednost še povečala. Serijo je prekinil Andre Gomes s strelom z razdalje, a odgovoril je Dolenec s tremi zaporednimi goli in razlika se je v 50. minuti odločilno povečala - 22:27.

Do konca se razlika ni več spustila pod tri gole in Slovenija je prišla do zmage s 24:29 ter si zagotovila najmanj tretje mesto v skupini II.

Pri Sloveniji je bil najbolj učinkovit Blaž Janc s sedmimi zadetki, po šest sta jih dodala Jure Dolenec in Borut Mačkovšek. Pri Portugalski je Andre Gomes zadel šestkrat.