Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

Skrito v raju: Skrivnost Larinih pletenih topkov

Magazin

V Stožice prišli gledat Haalanda, na koncu pa so vzklikali ime Benjamina Šeška!

Deli na:

Benjamin Šeško je Sloveniji zagotovil tri točke. - Foto: Luka Vovk

Slovenska nogometna reprezentanca je včeraj na predzadnji tekmi lige narodov v Stožicah premagala Norveško z 2:1 (0:0). Izbrance Matjaža Keka zadnji obračun v skupini 4 lige čaka v torek ob 20.45 na Švedskem.

* Stadion Stožice, gledalcev 14.824, sodniki: Visser, Vanyzere in Nijssen (vsi Belgija).
* Strelci: 0:1 Haaland (47.), 1:1 Šporar (69.), 2:1 Šeško (81.).
* Slovenija: Oblak, Sikošek, Bijol, Blažič, Karničnik (od 90. Brekalo), Verbič (od 71. Lovrić), Kurtić, Gnezda Čerin (od 90. Gorenc Stanković), Stojanović, Šeško, Šporar (od 88. Črnigoj).
* Norveška: Nyland, Meling, Östigaard, Hanche-Olsen, Ryerson, Thorstvedt (od 61. Thorsby), Berge, Ödegaard (od 70. Ausrnes), Elyounoussi (od 70. Daehli), Sörloth (od 61. Larsen), Haaland.
* Rumeni kartoni: Stojanović, Šporar, Kurtić; Thorstvedt, Thorsby.
* Rdeči karton: /.

Slovenska vrsta si je v boju za obstanek v ligi B proti Norvežanom želela vsaj kakšno točko. Toda na začetku drugega polčasa je prejela precej poceni zadetek po napaki Žana Karničnika, a so se gostitelji pobrali in izenačili prek Andraža Šporarja, v 81. minuti pa tudi pripravili preobrat prek najboljšega slovenskega igralca Benjamina Šeška.

Slovenija, ki je proti Norveški na enajsti medsebojni tekmi šele drugič zmagala, je to storila v pomembnem trenutku, saj je z zmago, prvi v ligi B, ostala v igri za nadaljevanje igranja v tem rangu tekmovanja. Zdaj ima dve točki prednosti pred Švedsko, ki pa jo danes ob 20.45 čaka še gostovanje v Srbiji.

Za obstanek v drugi ligi narodov Slovenija v zadnjem krogu naslednji torek ne sme izgubiti. V torek ob 20.45 se bo v Stockholmu merila s Švedsko, ki za razliko od izbrancev Matjaža Keka potrebuje vse tri točke.

Na lestvici skupine 4 se je Slovenija odlepila od zadnjega mesta in prehitela Švedsko, ki je v petem krogu izgubila proti Srbiji z 1:4. Slovenija ima pet točk, Švedska pa tri.

V vsakem primeru Slovenijo tudi v torek čaka težko delo, nenazadnje tam ne bosta igrala Jasmin Kurtić in Andraž Šporar zaradi kartonov.

Kek se je tokrat odločil za različico igralnega sistema z dvema napadalcema, to sta bila pričakovano Andraž Šporar in Benjamin Šeško. Postava je začela odločno, med drugim je v drugi minuti Benjamin Verbič prišel do strela v kazenskem prostoru, a sprožil prešibko za Örjana Nylanda v norveških vratih.

Nevarno je bilo tudi v četrti minuti, ko je po kotu in podaji z leve strani Andraž Šporar nekoliko zmedel norveškega vratarja, a je vendarle ohranil mrežo nedotaknjeno. So pa v deseti minuti po prekinitvi Norvežani zadeli, vendar so sodniki dosodili prekršek v napadu.

V 24. minuti je bilo spet nevarno po kotu Norvežanov, najprej se je z obrambo izkazal Jan Oblak, nato pa so slovenski branilci žogo poslali čez gol v nov kot. V času, ko je imela Norveška pobudo na igrišču, pa je v 32. minuti vendarle do strela na drugi strani prišel Žan Karničnik, a s slabih 20 metrov meril previsoko.

V 36. minuti je prvič na tekmi nase opozoril prvi zvezdnik Erling Haaland, ki je malce z leve strani močno sprožil, zadel pa zunanji del mreže. Oblak pa je v 45. minuti obranil še strel Lea Östigaarda z glavo iz bližine.

Takoj po začetku drugega polčasa so Norvežani povedli, po napaki in prestreženi podaji Karničnika je v kazenskem prostoru streljal Haaland in premagal Oblaka za 1:0. Slovenci so se pozneje trudili kaj več narediti v napadu, toda Norveška jim v teh trenutkih ni dopustila praktično ničesar.

V 64. minuti je drugačno nadaljevanje napovedal "slalom" Petra Stojanovića, ki pa, ko je prišel pred vratarja, mu ni uspelo sprožiti pravega strela. Pet minut pozneje pa je vendarle slovenska vrsta izpeljala učinkovito akcijo, po levi strani je prodrl Šeško in podal pred vrata, kjer je iz bližine zadel Šporar.

V 75. minuti je spet po levi strani v kazenski prostor prišel Šeško, njegov poskus pa je norveški vratar obranil. Le malce zatem je Oblak izvrstno posredoval in preprečil novo vodstvo tekmecev, ki so še v isti akciji žogo poslali še mimo gola, tako kot v 79. minuti na drugi strani Sandi Lovrić.

V 80. minuti je sledil nov nevaren napad Norveške, ki se je končal z malce premalo natančnim strelom, zato pa je minuto pozneje udaril Šeško, ko je z nizkim in natančnim strelom s približno 25 metrov poskrbel za slovensko vodstvo. Norvežani so nato spet pritisnili, a je slovenska obramba zdržala za pomembno zmago.

Izjavi po tekmi:

* Matjaž Kek, selektor Slovenije: "Lepa in zaslužena zmaga v dobrem ambientu. Čestitke fantom, če jim kdo, jim jaz privoščim, ko jih veseli, zadovoljni ljudje pozdravljajo, da so odigrali pošteno tekmo. Dosegli so res lepo in zasluženo zmago. Mislim, da smo tiste trenutke, ko trpimo, spravili skoraj na minimum in všeč mi je bil tudi karakter, kako so se pobrali po zaostanku. To so naredili že drugič, da so se vrnili po zaostanku, prvič tudi proti Srbiji. So se pa fantje kljub nekaterim slabšim trenutkom ob koncu hrabro borili in sem zadovoljen. Predvsem zaradi njih sem vesel, da so v tem dresu doživeli to pozitivno slovensko emocijo."

* Stale Solbakken, selektor Norveške: "Prvih deset minut so bili Slovenci boljši, mi pa smo potem rasli, imeli vse več nadzora, imeli tudi dober občutek. Tudi drugi polčas smo dobro začeli, potem pa smo preveč tvegali v igri, v kateri je tvegala tudi Slovenija, ki je hotela izenačiti. Mi bi morali biti bolj pragmatični, potrpežljivi, ampak smo prezgodaj šli po drugi gol. Potem pa je bila tekma v obe smeri, pri tem pa se lahko zgodi karkoli. Na žalost nismo zmagali."