Junaška predstava Luke Dončića (VIDEO)

Košarka 2. Maj 20245:10 > 5:19 0 komentarjev
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Košarkarji Dallas Mavericks so v peti tekmi prvega kroga lige NBA še tretjič ugnali LA Clippers (123:93) in so zdaj le še zmago (3:2) oddaljeni od napredovanja. Luka Dončić je v blesteči predstavi vknjižil 35 točk, 7 skokov in 11 asistenc.

“Če bi bila to običajna tekma sezone, bi jo izpustil,” je le nekaj ur pred peto tekmo serije priznal slovenski zvezdnik Luka Dončić, ki se že slab teden muči s slabim počutjem, za nameček pa mu težave povzroča tudi poškodovano koleno. Vidno načet, posledično v napadu prevečkrat pasiven in obrambno zadržan, je odigral že predhodno nedeljsko tekmo. Resda je vknjižil trojnega dvojčka, a to ni bila predstava, pod katero bi se sam želel podpisati. V prvi vrsti zaradi poraza. Toda tokrat je sledil oster odgovor druščine, zbrane okrog slovenskega zvezdnika. Dallas je v Crypto.com Areni v Los Angelesu velikem slogu dobil peto bitko in bo v domači dvorano v noči na soboto lovil zmago za napredovanje v drugi krog.

Luka Dončić je to pot spretno prilagodil svojo igro. Ko je uvidel, da strelska roka ni povsem naravnana, je iskal ugodnejše položaje za met, obenem pa je v igro vključeval tudi soigralce. Ko je na polovici tretje četrtine iz sedmega poskusa zadel svoj prvi met za tri točke, je Dallas vodil že z rezultatom 83:58. Na koncu je LD 77 kot nesporni junak tekme dosegel 35 točk (met iz igre 14:26, prosti meti 5:5) ter zbral 7 skokov in 10 asistenc.

”V končnici je vseeno, ali zmagaš s točko ali pa petdesetimi razlike. Naše delo še zdaleč ni končano, čaka nas še ena tekma, ki jo moramo dobit,” je v prvem odzivu dejal Ljubljančan, potrdil, da je igral bolan in poškodovan, ter dodal: ”Igral sem hitreje. V prihodnje moram biti še bolj agresiven, tudi ob vstopih v raketo.”

Gostitelji, za katere znova ni igral poškodovani zvezdnik Kawhi Leonard, niso uspeli izpostaviti svojih najmočnejših orožij. Sprva je korak s tekmeci lovil predvsem hrvaški reprezentančni center Ivica Zubac. Njegovi soigralci pa se niso znali prilagoditi na Dallasovo obrambo. Ta je bila tokrat močan adut Mavericks. Dončićeva druščina je sadove tega dela požela v drugi četrtini, ko se je odlepila, osredotočena pa je ostala tudi v tretji četrtini, ko se je tekma dokončno razživela.

V prelomnih trenutkih je pomembno vlogo odigral Maxi Kleber. V Nemcu je Dončić tokrat našel ključnega pomočnika za odločilni preboj. Jeziček na tehtnici so bili njegovi uspešni meti z razdalje. Tedaj je igra Dallasa dokončno stekla. Ko so se zvezdniki iz kalifornijske ekipe prebudili, je bilo že prepozno.

Na koncu je Kleber dosegel 15 točk (met za 3 točke 5:7), eno manj je prispeval Kyrie Irving, prav toliko tudi Jaden Hardy, Derrick Jones in Dereck Lively pa sta se ustavila pri dvanajstih. Pri poraženi ekipi sta Zubac in Paul George dosegla vsak po 15 točk.

Potek tekme:

Prva četrtina

Izenačeno uvodno četrtino, v kateri ni nobena ekipa vodila z več kot štirimi točkami naskoka, je za las (25:24) dobil Dallas. Luka Dončić je ob tem dosegel 8 točk, podobno kot njegovi soigralci pa je bil zelo nenatančen pri metu z razdalje.

Druga četrtina

V drugem delu je Dallas pokazal več raznolikosti. Razigral se je predvsem Maxi Kleber. Ekipa Jasona KIdda je po petih minutah povedla z rezultatom 41:33, v zadnji minuti četrtine pa prvič vodila z dvomestno prednostjo (54:44). Luka je dodal še sedem točk (skupno 15).

Tretja četrtina

Po osrednjem odmoru so gostje ohranili ritem s prvega dela tekme. Nato so še strnili vrste v obrambi in pohitrili napadalno igro. Po šestih minutah igre so po kar devetih zaporednih Dončićevih točkah vodili že z več kot 20 točkami prednosti (71:50). Ob koncu tega dela tekme so gostje vodili z rezultatom 89:69.

Četrta četrtina

Z odločnim vstopom v zadnji del je ekipa iz Teksasa v kali zatrla poskus zasuka. Vajeti igre je trdno držala v svojih rokah, s tem tudi varno prednost. Ob visokem naskoku je lahko tudi Dončić igro zapustil že pet minut pred zadnjo sireno. Zadnje minute tako niso imele pravega tekmovalnega naboja.

Serija se zdaj vrača v Dallas. Šesta tekma bo na sporedu v noči na soboto, morebitna sedma pa nato v nedeljo oziroma v noči na ponedeljek, znova v LA-ju. Zmagovalec dvoboja se bo nato v drugem krogu končnice pomeril z zasedbo Oklahoma City Thunder. Ta je kot prvi nosilec zahodne konference brez težav, in sicer z rezultatom 4:0, ugnala New Orleans.