Prepelič zgrešil, glavna greha obramba in skok

Slovenija je v 4. kolu kvalifikacij za SP 2019 doživela nepričakovan poraz v Belorusiji in si zagrenila življenje.

Objavljeno
26. februar 2018 22.03
Eduardo Brozovič

Minsk – »Ključ do uspeha bo čvrsta obramba, začinjena z dobrim skokom,« je pred dvobojem z Belorusijo vztrajal selektor slovenskih košarkarjev Rado Trifunović. Številke po tekmi povedo vse: evropski prvak je proti moštvu, ki še nikoli ni nastopilo na velikem tekmovanju, prejel 93 točk in izgubil skok z 28:46. In seveda ostal praznih rok.

Tekma je imela pomemben uvod. Vodilni možje naše reprezentance so podvomili, ali so si pravilno tolmačili pravila kvalifikacij za SP 2019, in preverili, katera različica je prava. Pri Fibi so jim potrdili, da je v veljavi tista, ki je za večino nelogična. V drugi krog se bodo uvrstila po tri moštva iz vsake skupine, a s seboj ne bodo nesla le izidov soočenj s tekmeci, ki so si prislužili napredovanje, temveč prav vse. Sloveniji se bo torej štel tudi poraz iz Minska, čeprav so v našem taboru mislili, da bo dvoboj z Belorusijo zgolj formalnost in se zato strinjali s predčasno vrnitvijo Gašperja Vidmarja v Turčijo. Včeraj ji je resda šlo v prid, da Belorusija ob odsotnosti Maccabijevega centra Artema Parahovskega nima izrazito visokega in kakovostnega velikana, toda preostanek zlate zasedbe z lanskega EP se očitno ni mogel dobro motivirati.

»Evropski prvak si ne sme dovoliti takšnega poraza. Vedeli smo, kako so se v petek tukaj mučili Španci. A smo vseeno izgubili, čeprav smo tri minute pred koncem vodili s sedmimi točkami naskoka. Vsak dan bi morali dokazovati, da smo najboljši, a nekateri so se tekme lotili, kot da je prijateljska. Kvalifikacije so od začetka neregularne, dragocene točke pa bomo morali osvojiti proti močnejšim od Belorusije,« je bil po porazu brez dlake na jeziku priložnostni kapetan Klemen Prepelič (za dve 2:5, za tri 3:7), eden redkih, ki so prispevali pričakovani delež.

Daleč najučinkovitejši je bil Jaka Blažič (za dve 5:9, za tri 3:5, prosti meti 8:10, 6 skokov in 5 asistenc), zelo dobrodošle so bile tudi štiri trojke Saša Zagorca s šestimi poskusi. Pohvale si zasluži še Matic Rebec (14 točk, 7 skokov in 6 asistenc), čeprav je imel v obrambi precejšnje težave z domačim dirigentom Devonom Saddlerjem, ki je dosegel 13 točk v uvodni četrtini in sedem v zadnji. Rebčevi poskusi presinga so prinesli nekaj koristi, a običajno puščali velike vrzeli za njegovim hrbtom.

Po vodstvu z 89:82 – zaton

Slovenci so že v 4. minuti ostali tudi brez Eda Murića, ki je obnovil poškodbo gležnja. Že takrat je bilo vidno, da niso pravi v obrambi in pri skokih, s čimer so spodbudili gostitelje, da so začeli upati na uspeh. Po izgubljeni prvi četrtini so Trifunovićevi izbranci sicer prišli do obetavne prednosti 35:28 s tremi Zagorčevimi trojkami in jo povišali na 47:38, a učinkovitosti v napadu (iz igre so metali 47,5-odstotno, trojke 46-odstotno) niso znali nadgraditi na drugi strani igrišča. Dvoboj se je zato v drugem polčasu začel z ničle.

Tudi nadaljevanje so zaznamovali veliki vzponi in padci. Belorusija je v 26. minuti vodila že s 64:55, a po pičli minuti zaostala s 64:65. Moštvi sta se nato vztrajno menjavali v vodstvu. Slovenci so izkoriščali neizkušenost tekmecev in krepko prednjačili pri številu točk, ki so sledili napakam (25:8), gostitelji so unovčili prodornost in 16 napadalnih skokov ter dosegli 52 točk iz rakete v primerjavi z 32 slovenskimi. Slovenska krivulja se je začela strmo spuščati po krajšem Blažičevem recitalu in četrti Zagorčevi trojki za vodstvo z 89:82. V preostalih treh minutah in pol je bila Belorusija uspešnejša z 11:3 in po prodoru Vitalija Ljutića za 93:91 postavila pred izpit Prepeliča. Le 4,2 sekunde pred koncem je imel na voljo dva prosta meta, a je zadel le prvega.

Belorusija : Slovenija 93:92 (75:74, 46:47, 26:24)

Mestna dvorana, gledalcev 2500, sodniki Mazzoni (Ita), Aunkrogers (Lat) in Poursanidis (Grč).
Belorusija: Saddler 25 (1:1), Ljutič 13 (2:3), Kudrjavcev 18 (4:5), Meščerjakov 6, Semenjuk 4 - prva peterka; Sitnik, Trostinecki, Salaš 20 (2:4), Poleščuk 2, Beljankov 3, Vaškevič 2 (0:2); Krisevič ni igral; Slovenija: Rebec 14 (3:4), Prepelič 17 (4:6), Blažič 27 (8:10), Murić, Dimec 7 (1:1) - prva peterka; Rupnik (4:4), Lapornik, Hrovat 2, Zagorac 13 (1:2), Mahkovic 3 (3:4), Čančar 3 (1:2); Vončina ni igral.
Met za dve: Belorusija 27:50 (54 %), Slovenija 17:35 (49 %); za tri: Belorusija 9:15 (60 %), Slovenija 11:24 (46 %); skoki: Belorusija 46 (30+16), Slovenija 28 (23+5).

Drugi sinočnji izidi, skupina A - Španija : Črna gora 79:67; vrstni red: Španija 4:0, Slovenija 2:2, Črna gora in Belorusija po 1:3; skupina B - Ukrajina : Švedska 77:66, Latvija : Turčija 79:70; vrstni red: Ukrajina 3:1, Turčija in Latvija po 2:2, Švedska 1:3; skupina C - Litva : Kosovo 106:50, Madžarska : Poljska (20); vrstni red: Litva 4:0, Poljska 2:1, Madžarska 1:2, Kosovo 0:4; skupina D - Romunija : Italija 50:101, Hrvaška : Nizozemska (20); vrstni red: Italija 4:0, Romunija 2:2, Nizozemska 1:2, Hrvaška 0:3.