Z Vipotnikom do preobrata

Prvi polčas dvoboja s Kazahstanom je puščal grenak priokus, ne le zaradi rezultata, temveč tudi igre. V drugem je Slovenija najprej začutila priložnost proti precej statičnim gostiteljem in z okrepljeno zvezno vrsto s popolnim preobratom uspela zmagati.

ASTANA >Nekoliko spremenjena začetna postava je bila presenečenje le na videz. Selektor Matjaž Kek je že na predstavitvi seznama opozarjal na precejšnje število načetih reprezentantov, zato je nekatere hranil za drugi polčas. A vendarle je poškodba stegenske mišice osrednjega branilca Mihe Blažiča Keka prisilila v prvo menjavo že v peti minuti. V igro je vstopil David Brekalo, ki po vesteh iz Astane naj ne bi bil v ekipi zaradi poškodbe zapestja, a je bil slednjič eden ključnih igralcev za preobrat. Ob Blažiču je konec tega dela kvalifikacij tudi za Domna Črnigoja, ki ga čaka pregled z magnetno resonanco, in Andraža Šporarja.

V postavitvi 4-4-2 mesto je na desni strani obrambe zasedel Žan Karnčnik, ki se ni izkazal, pred njim je bil na krilu Petar Stojanović, ob Adamu Gnezdi Čerinu v osrčju zvezne vrste Jon Gorenc Stanković, v napadu pa ob Benjaminu Šešku še Žan Celar.

Na umetni travi v prvem polčasu nobena ekipa ni pokazala nič posebnega. Slovenska vrsta je sicer od začetka narekovala ritem igre, imela jalovo pobudo, medtem ko so domači prežali na protinapade. Kazahstanci so se sčasoma bolj opogumili in v 24. minuti povedli. Po podaji Jana Vorogovskija, ki je preigral Karničnika, je z glavo na prvi vratnici Maksim Samorodov zadel z glavo. Žoga se je, potem ko so nanj pozabili slovenski branilci, še od prečnika odbila čez golovo črto. “Ne, v prvem polčasu se res nismo proslavili, izgubljali smo žoge iz drugih akcij, predolgo smo se privajali igrišču, nismo znali reagirati,” je povedal Kek, ki se je dotaknil Brekalovega vstopa. “Blažič je normalno treniral, prav tako ni imel nobenih težav na ogrevanju. Pač en gib je bil dovolj za težave z mišico. Ko se to zgodi v začetku tekme, ni lahko, tudi za Brekala ni bilo, vendar je odigral zelo korektno tekmo,” je dejal slovenski selektor.

Ta je ob polčasu reagiral in v igro poslal Miho Zajca, Sloveniji pa je delo v iskanju preobrata olajšal zgodnji zadetek. Po kotu z leve strani, ki ga je izvedel Gnezda Čerin, je po visokem skoku zadel prav Brekalo. Takoj zatem je imel tudi Kazahstan še eno priložnost, a jo je s premalo natančnim strelom z glavo zapravil Abat Ajmbetov. Slovenska vrsta je v drugem delu z okrepljeno zvezno vrsto kazala precej boljšo podobo, stopila je višje in pokazala več kombinatorike v igri. Tudi Zajc je poživil igro in je v 75. minuti po podaji Sandija Lovrića prišel pred vratarja domačih, Igorja Šackija, a mu ga ni uspelo ukaniti.

V 70. minuti je v igro vstopil tudi debitant in najbolj vroči strelec slovenske lige Žan Vipotnik ter hitro opozoril nase, ko je v 78. minuti dosegel zelo lep in spreten zadetek za preobrat. Po dolgi Stojanovićevi podaji je spretno pretental Šackija za 2:1. Kazahstanci so potem iskali izenačenje in mu bili najbližje v 90. minuti, a se je izkazal Jan Oblak. “Super, da sem zadel, ampak najpomembnejša je zmaga. Smo kar trpeli, ampak v drugem polčasu smo pokazali več. Moji začetki niso bili lahki, šel sem tudi na kaljenje drugo ligo, vendar pa sem potrdil, da se strdim delom vse da,” je bil skromen Vipotnik. Pred sezono je bil še na pragu posoje v sežanski Tabor, zdaj pa je že glavni prodajni adut Maribora.

* Arena Astana, gledalcev 27.122, sodniki: Nyberg, Beigi in Söderqvist (vsi Švedska).

* Strelci: 1:0 Samorodov (24.), 1:1 Brekalo (47.), 1:2 Vipotnik (78.).

* Kazahstan: Šackij, Vorogovskij, Bistrov (od 79. Jerlanov), Maročkin, Malij, Gabišev (od 68. Kairov), Samorodov (od 63. Islamhan), Darabajev (od 79. Bejsebekov), Tagibergen, Orazov, Ajmbetov (od 63. Zajnutdinov).

* Slovenija: Oblak, Balkovec (od 46. Zajc), Bijol, Blažič (od 5. Brekalo), Karničnik, Verbič (od 70. Lovrić), Gorenc Stanković, Gnezda Čerin, Stojanović, Šeško, Celar (od 70. Vipotnik).

* Rumeni kartoni: Bistrov, Orazov; Stojanović.