12103 ogledov

Neverjetno, Roglič drugi najboljši v tem tisočletju!

Primož Roglič Epa
Za Primožem Rogličem je naravnost nepozabna sezona.

Primož Roglič je z Dirko po Lombardiji zaključil letošnjo fantastično sezono. Roglič je bil glavno ime letošnje kolesarske sezone, katero je končal celo na prvem mestu lestvice Mednarodne kolesarske zveze, komentatorji na angleškem Eurosportu pa so ga na začetku sezone poimenovali kar "Gospod 100 %", saj je zmagoval na čisto vseh dirkah, katerih se je udeležil.

Sezono je začel z nastopom na Dirki po Združenih arabskih emiratih, kjer je poleg ekipnega kronometra dobil še eno etapo ter tudi skupni seštevek dirke. Naslednja dirka, katere se je udeležil, je bila Dirka od Tirenskega do Jadranskega morja, kjer si je zadnji dan z le sekundo prednosti pred Adamom Yatesom privozil novo skupno zmago.

Primož Roglič | Avtor: Reševalni pas/Twitter Reševalni pas/Twitter

Svoj 100 % učinek je nato nadaljeval z Dirko po Romandiji, kjer je dobil kar tri etape, poleg skupnega seštevka pa je slavil tudi v seštevku za zeleno majico za najboljšega po točkah.

Sledila je Dirka po Italiji, kjer so mu mediji naložili težko breme favorita, tako da se je morda celo premalo spoštovalo zgodovinski uspeh ter prve stopničke na kateri izmed tritedenskih dirk za Slovenijo. Roglič je namreč na Giru dobil kar dve etapi, prav tako pa je s tretjim mestom stal tudi na stopničkah v skupni razvrstitvi.

Nibali Carapaz Roglič Giro | Avtor: Epa Epa

Roglič si je nato vzel nekoliko daljši premor, tekom katerega se mu je tudi rodil sin Lev, nastopil pa je zgolj na državnem prvenstvu, katerega je končal na 4. mestu, nekoliko presenetljivi državni prvak pa je po vrnitvi po hudi poškodbi postal Domen Novak.

Roglič se je nato pripravljal na Dirko po Španiji, kamor se je ponovno podal kot favorit, tokrat pa je kljub pritisku medijev zdržal ter suvereno dobil dirko, na kateri je ves čas deloval popolnoma zbran ter osredotočen zgolj na en cilj - prvo slovensko zmago na tritedenski dirki! Toda Roglič ni dobil le skupni seštevek, ampak je kot veliki šampion k skupni zmagi dodal tudi etapno, za češnjo na torti pa je zmagal še v boju za zeleno majico najboljšega po točkah.

Primož Roglič | Avtor: Epa Epa

Po naporni Vuelti se je udeležil Svetovnega prvenstva, kjer so mu mediji ponovno naložili prevelik pritisk, saj se je Roglič še pred nekaj dnevi komaj boril za skupno zmago na Vuelti, medtem ko so se določeni kolesarji lahko na Svetovno prvenstvo pripravljali tudi po več mesecev. Roglič je tako povsem razumljivo na kronometru končal na 12. mestu, medtem ko je na cestni dirki v naravnost grozljivih razmerah odstopil.

Sledil pa je še en sanjski teden, ko je Primož pokazal še svojo zaenkrat nevideno kvaliteto, saj je vedno veljal le za etapnega kolesarja, a je v roku parih dni v Italiji slavil na dveh slovitih klasikah, Giru dell'Emilia ter Tre Valli Varesine, vse skupaj pa je zaključil z odličnim 7. mestom na legendarni klasiki, Dirki po Lombardiji.

Kolesarska lestvica | Avtor: UCI UCI

Ni dvoma, da je Rogličeva izjemna sezona ena najboljših v zgodovini kolesarstva. Sezono je namreč končal prepričljivo na prvem mestu UCI-jeve mednarodne kolesarske lestvice, prav tako pa je bil na vrhu vseh ostalih kolesarskih lestvic.

V sezoni je zbral kar neverjetnih 13 zmag, kar je nekaj nepredstavljivega za kolesarja, ki ni sprinter. Z več zmagami v letu 2019 se lahko pohvali zgolj njegov moštveni kolega Dylan Groenewegen, ki jih je zbral 15, medtem ko jih je 13 zbral le še izjemni irski sprinter Sam Bennett.

Kolesarska lestvica | Avtor: CQ CQ

Seveda je Rogličevo sezono težko primerjati s sezonami nekaterih legend, ko še ni bilo mednarodne kolesarske lestvice in podobnih parametrov, toda dejstvo je, da je bila Rogličeva letošnja sezona zagotovo v samem vrhu tega tisočletja.

Za eno najprestižnejših lestvic namreč velja CQ lestvica, oziroma lestvica Kolesarskega koeficienta, na kateri je Primož Roglič v letošnji sezoni zbral izjemnih 3195 točk, kar je drugi najvišji izkupiček v tem tisočletju.

Roglič je bil pravzaprav vse do konca Dirke po Lombardiji v igri celo za najboljšo sezono v tem tisočletju, saj bi njegovemu izkupičku 3105 točk zmaga na tej prestižni dirki prinesla dodatnih 280, s čimer bi premagal celo neverjetno sezono Petra Sagana iz leta 2016, ko je zbral 3307 točk. Vseeno pa je bilo tudi 7.mesto ter novih 90 točk dovolj, da se prebije na drugo mesto ter izpodrine sezono Philippea Gilberta iz leta 2011, ko je zbral 3180 točk.

Ker pa se mnogokrat pojavijo kritiki, ki pravijo, da je kolesar zmagoval le zato, ker je bil kakšen konkurent poškodovan, je zanimivo, da je Primož Roglič najboljši kolesar sezone tudi po relativni lestvici, ki šteje, koliko točk je določen kolesar osvojil na dan vožnje. Roglič si je namreč na en tekmovalni dan v povprečju privozil kar 51,40 točk! Drugouvrščeni Julien Alaphilippe pa zgolj 39,22! Z drugimi besedami: Roglič si je resnično zaslužil vzdevek "Gospod 100 %", saj na vseh dirkah, ki jih odvozi, naravnost blesti!