Avstrijci s pomočjo sodnika poteptali slovenske sanje o Euru

Nogomet EURO2020 SLO-AUT
1/30
Saša Despot
Slovenija je v Stožicah proti Avstriji igrala ključno srečanje v kvalifikacijah za Euro 2020.

Reprezentanca Slovenije je proti Avstriji nujno potrebovala vse tri točke, toda doživela je praktično že usoden poraz (0:1), ki jo je odločilno oddaljil od prvih dveh mest. Na edini preostali današnji tekmi skupine G je Poljska doma ugnala Severno Makedonijo (2:0) in se že uvrstila na Euro.

Gareth Bale Wales Hrvaška Euro 2020 Šport Bale rešil Wales, Poljaki in Rusi že slavijo

Slovenski selektor Matjaž Kek je v začetno enajsterico uvrstil tudi Reneja Krhina, čeprav je bil vezist vprašljiv zaradi poškodbe.

Avstrijci so v Ljubljano prišli precej oslabljeni. Selektor Franco Foda ni mogel računati na prvega zvezdnika Davida Alabo, le na klopi se je znašel načeti napadalec Marko Arnautović.

Slovenija je srečanje začela napadalno in poslala nekaj žog v gostujoči kazenski prostor, toda Avstrijci so preživeli nalet domačinov. V osmi minuti je z roba kazenskega prostora poskusil Josip Iličić, obrambni blok je bil na mestu. Na drugi strani je z nevarno podajo pred vrata Jana Oblaka zapretil Andreas Ulmer, toda Marcel Sabitzer ni prišel do žoge. V 13. minuti je sledila prva večja priložnost na tekmi, po predložku Sabitzerja je s polvolejem streljal Michael Gregoritsch, Oblak je dobro reagiral.

Nič pa Oblak ni mogel storiti v 21. minuti. Po kotu Valentina Lazara je pred vrati najvišje skočil Stefan Posch in z glavo dosegel svoj premierni reprezentančni zadetek. Sloveniji ni uspel hiter odgovor - Petar Stojanović je po obetavni akciji na desni zaključil z udarcem mimo vrat.

V 30. minuti je z razdalje močno streljal Jasmin Kurtić, vratar Cican Stanković je ukrotil okroglo usnje. Sledil je pritisk Slovenije in serija nevarnih predložkov, po katerih so domači dvakrat zahtevali enajstmetrovko zaradi igranja z roko. V 36. minuti je Ulmer, resda zaradi zdrsa, v drsečem startu s podplatom v koleno zadel Romana Bezjaka, turški sodnik Cüneyt Çakır pa mu je pokazal le rumeni karton.

V zaključku razgibanega prvega polčasa je za goste zapretil Gregoritsch, Oblak je ujel njegov poskus po hitrem protinapadu. Kekovi izbranci so bili blizu izenačenja po predložku Iličića, Stanković je nepredvidljivo žogo s težavami odbil. Prvih 45 minut se je tako končalo z minimalnim vodstvom "orlov".

navijačica Hrvaška pokovka Video Šport Posnetek prsate Hrvatice postal spletna senzacija

Drugi polčas se je začel z napačno dosojenim prepovedanim položajem v škodo Slovenije, nato pa je Konrad Laimer po dobri tranziciji Avstrijcev ogrozil Oblakov gol s strelom z roba kazenskega prostora. Sledilo je obdobje enakovredne igre, po dobri uri igralnega časa pa je Kek posegel po prvi menjavi, namesto Bezjaka je vstopil Miha Zajc.

Avstrijci so bili vseskozi nevarni. V 62. minuti je z neugodnim strelom zagrozil Sabitzer, Oblak je bil kos izzivu. Malce zatem se je v ugodnem položaju znašel Lazaro, slovenska obramba je še pravočasno odpravila nevarnost. Na drugi strani je Kurtić poskusil s strelom iz obrata, Avstrijci so odbili v kot in se uspeli ubraniti. V 69. minuti je Kek namesto Benjamina Verbiča v igro poslal Roberta Berića.

Po dolgem zatišju, ko si nobeno moštvo ni priigralo večje priložnosti, je v 87. minuti po samostojnem prodoru sprožil Iličić, Stanković je bil zanesljiv pri lovljenju žoge. Le minuto kasneje je Çakır izključil Popovića, potem ko je ta s komolcem udaril Sabitzerja in tako nespametno reagiral po očitnem prekršku Avstrijca.

Avstrijci so zanesljivo zadržali minimalno prednost in si, skupaj s Poljaki, praktično že zagotovili uvrstitev na evropsko prvenstvo. Na zadnjih dveh tekmah proti Severni Makedoniji doma in z Latvijo v gosteh potrebujejo le še točko.